Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

MSM HorseLine PRO

2021-03-11
MSM HorseLine PRO
MSM (metylosulfonylometan) czyli siarka organiczna nie bez powodu jest jednym z najpopularniejszych dodatków paszowych, włączanych do diety wierzchowców wyczynowych. Efekty jej działania są wielostronne i szybko zauważalne, o czym przekonują się coraz liczniejsze osoby, stosujące ją nie tylko w swojej diecie, ale także w żywieniu swoich koni. Siarka jest pierwiastkiem odgrywającym niebagatelną rolę w organizmie. Uczestniczy w wielu ważnych procesach, między innymi w syntezie aminokwasów i enzymów. Jest istotnym składnikiem białek (m.in. kolagenu i keratyny), reguluje gospodarkę hormonalną, usprawnia układ krwionośny, a także odpowiada za prawidłową przemianę materii i proces oczyszczania ciała z toksyn. 
MSM zdobywa coraz większą popularność przede wszystkim ze względu na właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Dzieje się tak ponieważ badania przeprowadzone na zwierzętach laboratoryjnych dowodzą, że MSM ogranicza uszkodzenia chrząstek stawowych (Ezaki i wsp., 2013), a także wykazują użyteczność w leczeniu zwyrodnieniowego zapalenia stawów u ludzi (Liu i wsp., 2018). W świetle przeprowadzonych doświadczeń MSM jest ważnym elementem suplementacji w chorobach, w których następuje rozwój stanu zapalanego, zwłaszcza w obrębie aparatu ruchu. Jak również w sytuacjach w których organizm jest poddawany wysiłkowi fizycznemu. Niedawno opublikowano wyniki projektu badawczego amerykańskich naukowców, którzy stwierdzili, że suplementacja MSM może zmniejszyć ból mięśni i stawów u uczestników półmaratonu (Withee i wsp., 2017). Wcześniej wykazano, że 10-dniowa suplementacja MSM zmniejsza stopień uszkodzenia mięśni spowodowanego wysiłkiem fizycznym u młodych mężczyzn. Według innych obserwacji MSM ogranicza wydzielanie cytokin prozapalnych, których uwalnianie ulega zwiększeniu pod wpływem wysiłku fizycznego (Van der Merwe i Bloomer, 2016).

No dobrze, ale czy istnieją badania, które dowodzą zasadności suplementacji u koni? Tak!

Przeprowadzono doświadczenia na koniach sportowych uczestniczących w zawodach skokowych. Wykazano, że MSM łagodzi u nich stres oksydacyjny. Stres oksydacyjny powstaje, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy mechanizmami obronnymi, a produkcją wolnych rodników. Nagromadzenie ich w komórce przyczynia się do jej uszkodzenia, a szczególnie narażone na uszkodzenia oksydacyjne są mięśnie szkieletowe.  Stres oksydacyjny jest również przyczyną zaburzeń pracy mitochondriów (odpowiedzialnych za produkcję energii) oraz wzrostu intensywności procesów beztlenowych. Taki proces w konsekwencji może powodować u koni szybsze męczenie się mięśni wyrażone sztywnością oraz obolałością ciała, spadkiem siły i wytrzymałości w trakcie zawodów oraz wzmożonego wysiłku.

Zawody powodują u koni nasilenie się peroksydacji lipidów oraz zmniejszenie aktywności enzymów antyoksydacyjnych. Suplementacja MSM ogranicza te zmiany, a najlepsze efekty uzyskano w przypadku jednoczesnego stosowania z witaminą C (Marañón i wsp., 2008).

Jak widać MSM stał się popularny nie tylko ze względu na właściwości przeciwzapalne, ale także ze względu na wyjątkowe działanie antyoksydacyjne. Regularna suplementacja koni sportowych może wyraźnie wspomóc formę podczas zawodów. MSM wpływając korzystnie na elastyczność i przepuszczalność ścian komórkowych prowadzi do wyrównania w nich ciśnienia co sprawia, że ciało konia pomimo dużego wysiłku pozostaje rozluźnione i elastyczne. Ogranicza to możliwość wystąpienia sztywności, która często pojawia się u koni na skutek kilkudniowych zawodów lub/i wzmożonych treningów. W celu uzyskania najlepszych efektów należy zwrócić szczególną uwagę na jakość oraz czystość surowca wchodzącego w skład suplementu, który zamierzamy wprowadzić do diety konia. Produkty zawierające w swoim składzie dodatki typu antyzbrylacze czy ulepszacze smaku mogą niekorzystnie wpływać na działanie MSM oraz wyraźnie obniżyć jego przyswajalność.

Podobny wpływ na korzystny efekt suplementacji ma ilość stosowanej dziennie dawki. Podawanie zbyt małej porcji składnika może skutkować brakiem oczekiwanego efektu. Aby uniknąć rozczarowań oraz niepotrzebnych inwestycji finansowych w słabo działające produkty warto dokonywać  wyboru preparatów z pełną świadomością, wnikliwie zapoznając się z ich składem.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 1196 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-18
Polecam
2024-05-16
.
pixel