Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zapobiec kontuzjom?

2023-03-01
Jak zapobiec kontuzjom?

Drobne urazy, a także i poważne kontuzje, są nieodłącznym elementem jeździectwa. Bardzo często możemy usłyszeć, że nasi koledzy i koleżanki ze stajni są zmuszeni zrobić sobie przerwę, spowodowaną uszczerbkiem na zdrowiu. 

Jednymi z najczęściej występujących poważnych kontuzji mogą być wszelkie złamania kończyn górnych i dolnych, zazwyczaj w wyniku niefortunnego upadku z konia. Nierzadko dochodzi również do uszkodzeń obojczyków, barków, kręgów i żeber. 

Nie należy lekceważyć bólu pleców, który może doskwierać wam w trakcie jazdy. Często dzieje się tak poprzez różne "wstrząsy" podczas jazdy. Im większy staż w jeździectwie, tym częściej pojawiają się dolegliwości związane z rwą kulszową, a także z dyskopatią. W tym przypadku należy bardzo dokładnie rozgrzać się przed jazdą konno. Jednymi z przykładowych zalecanych ćwiczeń są: skręty tułowia, skłony, krążenie biodrami. Pozytywnie wpływają również ćwiczenia w basenie, oraz masaże. W wolnych chwilach należy pracować nad wzmacnianiem mięśni pleców oraz brzucha, a także nad odciążaniem kręgosłupa w aktywnościach codziennych. 

Zaleca się pozostanie w kontakcie z fizjoterapeutą. On będzie w stanie przedstawić nam indywidualnie dobrane ćwiczenia do naszych potrzeb - rozluźniające te mięśnie, które akurat są napinane w trakcie jazdy konnej. 

Podczas jazdy konno mocno cierpią także stawy kolanowe. Spowodowane jest to ciągłym wspieraniem swojej pozycji w siodle. Niestety, nienaturalne ułożenie i obciążanie stawów sprzyja wielu kontuzjom ścięgien i więzadeł. Bardzo ważnym aspektem jest dobór pasujących do was strzemion, a także zwracanie uwagi na pozycje w siodle przed rozpoczęciem jazdy. 
Często dochodzi również do naderwania i zerwania mięśni nóg, ścięgna Achillesa, a również uszkodzenie bioder. 

 

Ważne jest, aby utrzymywać zdrową kondycję swojego ciała! Dodatkowa aktywność fizyczna i systematyczne wzmacnianie mięśni m.in. poprzez ćwiczenia siłowe, będzie bardziej chroniło was przed urazami. Oczywiście, nigdy nie ma gwarancji, że nic złego się nie stanie. W niejednym przypadku bardzo dobrze przygotowany fizycznie jeździec jednak jest w stanie nabawić się kontuzji. Kolejnym ważnym punktem, o który należy dbać, jest odpowiednie dostosowanie wyposażenia, indywidualnie pod jeźdźca. Nieodpowiednio dobrane siodło, strzemiona, obuwie jeździeckie, i inne - mogą skutkować obciążeniem wielu części ciała i mogą być niebezpieczne. 

Po treningach należy rozciągać zmęczone mięśnie, a pomoże to w eliminacji przykurczów mięśniowych. Zawsze dobrym pomysłem będą zabiegi rozciągające, rozluźniające i wzmacniające, a także większa ilość dodatkowych ćwiczeń. 

Jeśli wasze mięśnie będą napięte i zmniejszające komfort jazdy, odczuje to również wasz koń. Koń może stać się nieregularny w ruchu, a także może on odczuwać ból.

 

Tak jak jeździec dba o konia, stosując różnego rodzaju wcierki, okłady, maści; wykonując masaże grzbietu, oraz prowadząc rozprężenie - tak samo jeździec powinien dbać o swoje ciało! Jazda konno jest ciężką pracą dla jeźdźca, a swojego zdrowia nie należy bagatelizować. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 1196 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Bardzo szybka i profesjonalna obsługa
2024-05-18
Bardzo Szybka wysyłka jak na tyle rzeczy, wszystko się zgadzało, jedynie cena wysyłki 100zl trochę przesada
pixel